نخ پلی پروپیلن از دیگر خدمات شرکت باهران کیسه میتوان به تولید و فروش انواع نخ با بهترین کیفیت و در رنگهای متنوع اشاره کرد: نخ سرکیسه دوزی: یا نخ پلی استر پنبه که مناسب جهت دوخت سرکیسه میباشد . نخ ته دوز:یا نخ پلی پرو پیلن که مناسب جهت دوخت ته کیسه میباشد.

گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا

نقد و بررسی تخصصی نخ پلی پروپیلن

نخ پلی پروپیلن چیست؟

نخ پلی پروپیلن در سال 1960برای بار اول در ایتالیا تولید و روانه بازار شد. این نخ پلی پروپیلن به دلیل ویژگی ها و کاربردهای آن، خیلی زود بازار خود را پیدا کرده و در تولید محصولات متنوعی مورد استفاده قرار گرفتند. بعد از پلی استر، نایلون و اکرلیک الیاف پلی پروپیلن چهارمین نوع الیاف مصنوعی مورد استفاده در صنایع مختلف هستنند. این مدل لیف مصنوعی به دو شکل الیاف و نخ های نواری ساخته و تولید می شود. هزینه تولید آن هم به نسبت سایر الیاف مصنوعی پایین تر بوده و همین امر سبب شده است، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. یک ایرادی که به این لیف مصنوعی وارد می شود، مقاومت کم آن در برابر اشعه فرابنفش است.محققان با اضافه کردن برخی مواد این الیاف باعث شده اند، مقاومت آن در برابر اشعه بالا رفته و این نقص هم برطرف شود.

نخ پلی پروپیلن یک لیف صد در صد

پلی پروپیلن یک لیف صد درصد مصنوعی است، مونومر آن پلی پروپیلن که یکی از مشتقات نفتی است می باشد.

لازم به ذکر است که پلی پروپیلن یک پلیمر ترموپلاست است و میتوان چیپس آنرا با استفاده از فرآیند ذوب ریسی تبدیل به لیف کرد.

در این لیف هم نواحی آمورف وجود دارد و هم نواحی بلوری. میزان بلورینگی و آمورف بودن بستگی به میزان و نحوه ی کشش در فرایند ریسندگی دارد، زیرا در ناحیه کشش میزان آرایش یافتگی و جهت یابی زنجیره های مولکولی تغییر پیدا کرده و موازی با محور اصلی لیف خواهند شد.

نخ پلی پروپیلن و ویژگی های کیفی آن

نخ پلی پروپیلن دمای ذوب بالایی دارند و در مقایسه با پلی اتیلن در مقابل حرارت و گرما مستحکم تر هستند و دیرتر ذوب می شوند. مقاومت این الیاف در برابر سائیدگی چندان تفاوتی با الیاف مصنوعی دیگر ندارد و تقریبا با هم مشابه هستند. یک ویژگی خاص که در این لیف دیده شده و در سایر الیاف مصنوعی دیگر وجود ندارد اینکه قابل رنگرزی نیست البته پلی اتیلن هم همین ویژگی را دارد. در ابتدای تولید این محصول قابل رنگ نبودن آن یک عیب محسوب می شد اما در ادامه و انجام تحقیقات مختلف محققان توانستند با اضافه کردن رنگ در مرحله ای قبل از تشکیل الیاف و وقتی پلیمر به حالت مذاب است، ( انواع نخ و نخ ابریشمی بر اساس الیاف مورد استفاده )آن را رنگ کنند و در واقع این نقص و عیب هم برطرف شد. یک مدل از نخ پلی پروپیلن مورد اصطلاح ساختاری قرار گرفته و می توان آن را مانند سایر الیاف رنگ کرد. البته این نوع رنگرزی زیاد مقرون به صرفه نیست و تولید کنندگان ترجیح می دهند به روش توده ای این لیف مصنوعی را رنگ کنند. از ویژگی های دیگر این لیف مصنوعی می توان به شفافیت زیاد، مقاومت کششی بالا، مقاومت در برابر اسیدها و خوردگی و ضد آلرژی و حساسیت بدن آن، اشاره کرد.

چه نوع نخ پلی پروپیلن در صنایع نساجی و ریسندگی استفاده می شوند ؟

نخ پلی پروپیلن اگر قرار باشد در صنعت نساجی و ریسندگی مورد استفاده قرار بگیرد، باید وزن ملکولی پایینی داشته باشد. البته در مواردی که نیاز به الیافی با استحکام بالا است، پروپیلن را با وزن مولکولی بالا تولید می کنند. برای همین این الیاف در تولید پارچه های نرم و پارچه ها و محصولاتی که برای جذب آب تولید می شوند، کاربرد فراوانی دارند.

کاربرد نخ پلی پروپیلن :

نخ پلی پروپیلن به وفور در منسوجات بی بافت استفاده می شوند و حدود 50 درصد استفاده آنها در رابطه با مصارف بهداشتی است.

از دیگر مصارف نخ پلی پروپیلن می توان به فیلتر های هوا ، فیلتر مایعات ، فیلتر گاز ، مصارف خانگی به عنوان فیلتر آب و فیلتر های تجهیزات تهویه هوا، جاذب روغن که در صنعت نفت برای جداسازی نفت از سطح آب دریا کاربرد دارد.

کاربرد دیگر نخ پلی پروپیلن در لباس های تابستانی ( دفع عرق)، ماسک بیمارستان ، رومیزی ، پوشش دهنده های دیوار، استفاده در ساخت بتن  و … اشاره کرد.