کیسه opp چه کاربردی دارد؟ به همراه راهنمای خرید

کیسه opp چه کاربردی دارد؟ به همراه راهنمای خرید

راهنمای خرید کیسه پلی پروپیلن یا opp

opp کیسه در حقیقت مخفف bopp است. کیسه‌ opp از جنس پلی پروپیلن و قابل کشش و نوعی پلاستیک هستند. در واقع یک کیسه پلاستیکی است که می‌توانید آن را در همه‌ فروشگاه‌ها ببینید. بیشتر کیسه‌های شفاف از جنس  oppهستند. این کیسه‌ها راحت، خوب و با کاربردهای متفاوت تولید می‌شوند.

کیسه پلی پروپیلن یا OPP معمولا در بسته‌بندی مواد غذایی، محصولات دارویی، خوراک دام و خوراک طیور استفاده می‌شود. ضخامت این کیسه‌ها می‌تواند بین 20 تا 50 میکرون باشد، ولی معمولا بیشتر از ضخامتی معادل 30 تا 40 میکرون در صنایع مختلف استفاده می‌شود. این کیسه‌ها در مدل‌های مختلفی چون یک لایه، چند لایه، متالیزه شده، مات و شفاف به فروش می‌رسند.

 

مزایای کیسه پلی پروپیلن

 1. ضد مه و بخار

استفاده از مواد ضد بخار اهمیت بالایی در دیده شدن محصول دارد. به این ترتیب مشتری می‌تواند به راحتی مواد داخل کیسه را بررسی کند. برای مثال در مورد تازه بودن میوه‌ها و سبزیجات، افزایش دید برای مشتریان باعث افزایش اطمینان و در نتیجه افزایش میزان فروش محصول می‌شود.

 1. دارای کیفیت لازم برای تماس با مواد غذایی

برای نگهداری مواد غذایی از مواد خاصی استفاده می‌شود که قابلیت تماس مستقیم با غذا را داشته باشند. این کیسه‌ها از نظر کیفی برای این کار بسیار مناسب هستند چون تاثیری در کیفیت محتوا ندارند.

 1. طراحی قابل تنفس

یکی دیگر از مسائلی که در نگهداشت مواد غذایی اهمیت دارد، حفظ طراوت و تازگی و افزایش طول عمر محصول است. این کیسه‌ها به نحوی طراحی شده‌اند که مواردی چون میوه و سبزیجات می‌توانند به راحتی در آن تنفس کنند و مدت زمان بیشتری تازه بمانند. این طراحی با منافذ دو طرفه امکان‌پذیر شده است.

 1. انعطاف‌پذیری

انعطاف‌پذیری هم از ویژگی‌های اصلی کیسه‌های opp است که در بحث تولید در صنایع گوناگون اهمیت بالایی دارد.

 1. تحمل حرارت تا 110 درجه سانتی‌گراد

تحمل حرارت این محصول تا 110 درجه سانتی‌گراد و نقطه ذوب آن بین 130 تا 145 درجه سانتی‌گراد است.

 1. عدم جذب رطوبت

جذب رطوبت می‌تواند در کیفیت مواد داخل کیسه تاثیر بگذارد، بنابراین این ویژگی از اهمیت زیادی برخوردار بوده و کیسه opp را به گزینه مناسبی تبدیل کرده است. به علاوه باید مد نظر داشته باشید که این نوع کیسه در آب حل نمی‌شود اما به آرامی در هیدروکربن‌ها، تولوئن و ... حل می‌شوند.

 1. غیر سمی بودن

کیسه پلی پروپیلن سمی نیست و طعمی ندارد. بنابراین تاثیری روی مواد غذایی یا دیگر موادی که در داخلش قرار می‌گیرد، ندارد.

 1. قابلیت بازیافت

یکی از ویژگی‌های مثبت این کیسه‌ها، قابلیت بازیافت 100 درصدی آن‌هاست. در این صورت آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌شود و می‌توانند

 1. عدم خراش‌پذیری سطح

در مورد ظاهر محصولات مختلف، سخت‌گیری‌ها و نیازهای متفاوتی در بازار وجود دارد. برای مثال، خراش‌پذیری بسته‌بندی می‌تواند نظر مشتری را نسبت به محصول تغییر دهد. اما کیسه‌های opp به دلیل خاصیت ضدخراش خود این مشکل تولیدکنندگان را نیز حل کرده‌اند.

 1. نداشتن نشتی

موادی که در داخل کیسه پلی پروپیلن قرار می‌گیرند، نشتی نخواهند داشت و محصول بدون خطر قابل حمل خواهد بود، مگر تحت شرایط خاصی به بسته‌بندی آسیبی وارد شود. در غیر این صورت و در شرایط عادی، بسته‌بندی بدون نشتی است.

 1. استحکام بالا و وزن پایین

کیسه opp در عین داشتن وزن پایین، استحکام خوبی دارد.

 1. قابلیت چاپ‌پذیری

خریداران این نوع کیسه می‌توانند لوگو و یا هر نوشته یا طرح دیگری را روی کیسه چاپ کنند. همچنین امکان رنگ کردن این نوع بسته‌بندی هم وجود دارد.

 1. قابلیت ترکیب با مواد دیگر

کیسه پلی پروپیلن در ترکیب با مواد مختلف به محصولات متفاوتی تبدیل می‌شود که مورد نیاز صنایع است.

 

دیگر کاربردهای کیسه opp

کیسه پلی پروپیلن یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها جهت بسته‌بندی از نوع دو سر پیچ و همچنین لمینه کردن در ماشین‌های عمودی و افقی است. هیچ محدودیت خاصی در استفاده از opp وجود ندارد و به راحتی برای بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر، نوارهایی که به فشار حساس هستند، لیبل، نوشت افزار، متالیزه کردن مواد مصرفی و ... استفاده می‌شود.

یکی دیگر از کاربردهای آن هم در بسته‌بندی کادویی برای هدایا و همچنین بسته‌بندی ضد جعل است. جالب است بدانید که بسیاری از فویل‌های آلومینیومی هم باید همراه با یک لایه از جنس opp تولید شوند تا بتوانند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. Opp پرفراژدار هم کاربرد تبلیغاتی دارد. به این ترتیب که مشتریان می‌توانند تبلیغات خود را به صورت صحیح و با حفظ ظاهر محتوای داخل بسته‌بندی به نمایش بگذارند.

اما کاربرد کیسه opp به این جا ختم نمی‌شود. کاورهای سی دی و دی وی دی (CD/DVD) هم از همین جنس هستند. به علاوه این محصول در موارد زیر هم به کار می‌رود:

 • بسته‌بندی لوازم بهداشتی
 • جلد کتاب (جهت حفاظت بیشتر در مقابل گرد و خاک و افزایش درخشندگی آن)
 • بسته‌بندی اقلام اداری
 • کاور ورقه‌های تبلیغاتی (جهت محافظت)
 • سلفون لبه چسب‌دار
 • کاور لباس
 • کیسه گونی برای استفاده در صنایع مختلف غذایی، خوراک دام و طیور، دارویی و ...

0 دیدگاه

دیدگاه شما