جامبوبگ چیست و چه کاربردی دارد؟

جامبوبگ چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز در مورد جامبوبگ

در این مقاله سعی داریم شما را با جامبوبگ و کاربردهای آن آشنا کنیم تا در هنگام خرید، بتوانید به درستی تصمیم بگیرید. همچنین نگاهی به نحوه حمل و پر کردن این کیسه‌ها هم خواهیم داشت.
 

جامبوبگ چیست؟

جامبوبگ با نام‌های مختلفی شناخته می‌شود مانند بیگ بگ، بالک بگ و کیسه‌های فله‌بر. این نوع از کیسه‌ها که اولین بار در سال 1993 در کشور اتریش تولید شدند، کیسه‌هایی با ابعاد بزرگ هستند که از پارچه‌های ضخیم و محکمی ساخته شده‌اند که در عین استحکام، انعطاف‌پذیر هستند. از جامبوبگ برای حمل و ذخیره کردن موارد مختلفی چون مواد شیمیایی، دارویی، پتروشیمی، کودهای شیمایی، سیمان، محصولات کشاورزی و ... استفاده می‌شود. مواد مختلف از 500 تا 2000 کیلوگرم و تا حجم 3 متر مکعب در این کیسه‌ها جای می‌گیرند. 
این محصول می‌تواند بسته به نیاز مشتری با مواد مختلفی ساخته شود. جنس اصلی جامبوبگ در حقیقت، پارچه‌های بافته شده از جنس نخ پلی پروپیلن هستند اما بسته به درخواست، با پارچه‌های لمینت‌دار، بدون لمینت و یا با یک لایه نایلون داخلی هم تولید می‌شوند.‌
روزانه بیش از 1.4 میلیون تن محصول با استفاده از گونی جامبوبگ در سرتاسر دنیا حمل و نقل می‌شوند که رقم بسیار بالایی است و نشان از محبوبیت این کیسه دارد.
 

مزایای جامبوبگ

بالک بگ‌ها یا همان جامبوبگ‌ها مزایای بسیاری دارند که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:
بارگیری سهل و ایمن
عدم افت بار
جابجایی راحت توسط لیفتراک و جرثقیل
حمل و نقل سریع و آسان کیسه‌ها
عدم نیاز به حمل با تریلرهای دارای سقف و حفاظ
عدم نیاز به بسته‌بندی دیگر
صرفه‌جویی در هزینه بسته‌بندی و حمل و نقل محصولات مختلف
ایمن در مقابل رطوبت
امکان نگهداری محصولات در کنار همدیگر
کاهش فضای نگهداری در انبار
سادگی در انبارداری و گرفتن موجودی
امکان استفاده مجدد
وزن پایین
قابلیت بازیافت
از نظر بهداشتی مناسب حمل بسیاری از محصولات
 

 

انواع جامبوبگ

جامبوبگ 4 پانل پارچه‌ای که در 4 دیواره جانبی جامبوبگ به کار می‌رود از 4 تکه مجزا تشکیل شده که به یکدیگر و همینطور به قسمت ته جامبوبگ دوخته شده‌اند. در این مدل، دسته‌های کیسه به خط اتصال دو تکه در گوشه‌ها دوخته می‌شود.
 
جامبوبگ U پانل همان‌طور که از نامش پیداست، در جامبوبگ U پانل، یک پارچه U شکل برای 2 دیواره جانبی و همچنین قسمت انتهایی کیسه در نظر گرفته می‌شود. در 2 دیواره دیگر هم از دو پارچه U شکل مجزا استفاده می‌شود. در این مدل، دسته‌ها به خط اتصال گوشه‌ها دوخته می‌شوند.
 
جامبوبگ مدور یا گردبافت در جامبوبگ مدور، یک تکه پارچه گردبافت جهت ایجاد 4 دیواره جانبی جامبوبگ به کار می‌رود. در قسمت انتهایی جامبوبگ هم یک تکه پارچه مجزا به کار می‌رود که به قسمت مدور دوخته می‌شود. در این مدل، دسته‌های جامبوبگ به طرفین گوشه‌های کیسه دوخته می‌شوند.
 
 
جامبوبگ با قطعه تثبیت‌کننده این مدل از جامبوبگ دارای قطعات تثبیت‌کننده در گوشه‌های داخلی کیسه است. این قطعه‌های تثبیت‌کننده از داخل به گوشه‌های کیسه وصل می‌شوند و برای توزیع یکنواخت محتویات کیسه مناسب هستند و از شکم کردن دیواره‌های جامبوبگ جلوگیری می‌کنند.
این کیسه‌ها پس از پر شدن، شکل مکعبی خود را حفظ می‌کنند و به همین خاطر منظم‌تر هستند، فضای کمتری می‌گیرند و در نتیجه هزینه حمل و نقل را کاهش می‌دهند. بنابراین، این نوع جامبوبگ به خصوص برای شرایطی مناسب است که فضا در داخل کامیون یا کانتینر کم و محدود باشد.
 
جامبوبگ با دسته کلاهکی در این نوع از جامبوبگ، یک پارچه مدور برای 2 دیواره جانبی و همچنین سر و ته جامبوبگ به کار می‌رود. برای دو قسمت دیگر از دیواره هم از 2 تکه پارچه مجزا استفاده می‌شود که با دوخت به قسمت مدور متصل می‌شوند.
علت نام‌گذاری این محصول، پارچه به کار رفته در قسمت سر جامبوبگ است که به صورت یک یا دو دسته کلاهکی طراحی و نوارپیچی شده است تا برای بلند کردن مناسب باشد.
جامبوبگ با پارچه تهویه‌دار جامبوبگ با پارچه تهویه‌دار با استفاده از پارچه‌های مخصوصی تولید می‌شود که جریان هوا را به داخل کیسه ممکن می‌کنند. این نوع کیسه‌ها به خصوص برای حمل محصولات مختلف کشاورزی مانند پیاز و سیب زمینی که نیاز به تهویه دارند، مناسب است.
جامبوبگ مقاوم در برابر الکتریسیته ساکن جامبوبگ‌هایی که در برابر الکتریسیته ساکن مقاوم هستند، در حقیقت قادرند تا 6 ولت الکتریسیته ساکن را تخلیه کنند. یکسری از محصولات خاص نیاز به چنین بسته‌بندی دارند زیرا پتانسیل تولید این نوع الکتریسیته را دارند. این جریان اگر تخلیه نشود، جرقه و خطرات دیگری چون آتش‌سوزی به همراه خواهد داشت.
جامبوبگ بهداشتی یا مواد خوراکی این نوع از جامبوبگ به طور خاص برای محصولات دارویی و غذایی طراحی و تولید می‌شود. نظارت‌های سنگینی بر این بخش اعمال می‌شود تا در تولید این کیسه‌ها استانداردهای لازم به کار گرفته شود و از نظر بهداشتی سلامت کامل داشته باشند.
جامبوبگ مقاوم در برابر اشعه فرابنفش خورشید گاهی ممکن است جامبوبگ‌ها مدت زمان طولانی زیر نور خورشید بمانند و در این صورت به کیسه‌هایی نیاز است که در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاومت داشته باشند. بنابراین، طبق درخواست مشتری، در مرحله تولید نخ، موادی اضافه می‌شوند که بتوانند این مقاومت را ایجاد کنند.
این مقاوت می‌تواند بنا به درخواست مشتری، از 200 تا 1600 ساعت باشد.
 

ضریب ایمنی جامبوبگ

جامبوبگ‌های یک بار مصرف با ضریب ایمنی 5:1
این نوع جامبوبگ‌ فقط برای یک بار استفاده مناسب هستند. یعنی ایمنی آن‌ها پس از یک بار استفاده، دیگر تضمین شده نیست و خطر دارد.
جامبوبگ‌های چندبار مصرف با ضریب ایمنی 6:1
این مدل کیسه‌ها قابلیت استفاده دوباره و چندباره دارند و ایمنی آن‌ها برای این کار تایید شده است.
جامبوبگ‌های چندبار مصرف با ضریب ایمنی 8:1 (خیلی بالا)
این جامبوبگ‌ها ایمنی بسیار بالایی دارند و برای چندبار استفاده گزینه بسیار مناسبی هستند.
جامبوبگ‌های مخصوص حمل مواد خطرناک 
این کیسه‌ها برای استفاده‌های خاص و بر طبق استانداردهای سازمان ملل متحد و برای حمل محموله‌های خطرناک و آسیب‌پذیر ساخته می‌شوند.
طبق استانداردهای ایزو 21898، کیسه‌های جامبو باید حداقل ضریب ایمنی 5:1 را داشته باشند. همچنین ارتفاع آن‌ها نباید از دو برابر کوچک‌ترین ضلع ته کیسه بیشتر باشد.
 

نحوه پر کردن جامبوبگ

روش‌های متفاوتی برای پر کردن جامبوبگ وجود دارد و این موضوع به موادی که قرار است درون کیسه‌ها قرار بگیرند، بستگی دارد. برای مثال، جامبوبگ‌هایی که ورودی کاملا باز دارند، برای موادی مناسب هستند که ارزش بالایی ندارند و رطوبت آسیبی به آن‌ها نمی‌رساند.
جامبوبگ با ورودی کاملا باز، دارای لبه و سوراخ در کنار لبه برای طناب‌کشی و جمع کردن دهانه ورودی.
جامبوبگ با درپوش کامل در قسمت ورودی برای حفاظت از محتویات و دسترسی سهل و آسان به مواد داخل کیسه
جامبوبگ با ورودی کاملا باز، دارای بند در دهانه ورودی برای جمع کردن آن
جامبوبگ با لیفه در قسمت ورودی برای دسترسی ساده به محتویات و همچنین حفاظت بالاتر موادی که در کیسه قرار گرفته
جامبوبگ با ولو یا قیف در قسمت ورودی طبق ویژگی‌های منطبق با دستگاه پرکننده جامبوبگ یا طبق درخواست مشتری.
پیش از پر کردن جامبوبگ‌ها از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کنید. همچنین کیسه‌ها باید در حین پر شدن در یک وضعیت مناسب و پایدار باشند و محتویات هم به صورت یک دست داخل کیسه ریخته شوند. 
 

نحوه تخلیه جامبوبگ

نحوه تخلیه جامبوبگ اهمیت بالایی دارد زیرا منجر به صرفه‌جویی در زمان و هزینه شده و عمل جابجایی را آسان می‌کند. جامبوبگ را می‌توان به طرق زیر خالی کرد:
جامبوبگ‌هایی که قسمت انتهایی‌شان صاف و یا بسته است معمولا تنها یک بار مصرف می‌شوند و به همین دلیل در صورت فله بودن، برای تخلیه مواد و محتویات، ته کیسه شکافته می‌شود.
نوع دیگر یعنی جامبوبگ با قیف تخلیه یا ولو، معمولا دفعات زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد و از همین رو باید با تجهیزات و ماشین‌آلات مخصوص تخلیه شده و تمامی الزامات بهداشتی آن رعایت شوند. این نوع از جامبوبگ برای حفاظت بیشتر از محتویات داخل کیسه در برابر آلودگی‌ها کاربرد دارد.
 
 

حمل و نقل جامبوبگ

همانطور که گفته شد، جامبوبگ‌ها می‌توانند ظرفیت‌های متفاوتی از 500 تا 3000 کیلوگرم و همچنین ارتفاعی بین 100 تا 200 سانتی‌متر داشته باشند. بنابراین، روش حمل و نقل هم باید با در نظر گرفتن وزن و ارتفاع صورت گیرد. معمولا برای استحکام بیشتر، یک لایه پلی پروپیلن از خارج و یک لایه پلی اتیلن در داخل کیسه‌ها دوخته می‌شود.
اگر کیسه‌ها قرار است در فضای مخصوص یعنی انبار کشتی نگهداری شوند که از عوامل آسیب‌زا به دور باشد، نیازی به قرار دادن آن‌ها در داخل کانتینر نیست. به این دلیل که انبار کشتی به نحوی طراحی شده که آب و هوا تاثیری روی وسایل داخل انبار نداشته باشد و به این طریق همه چیز خشک بماند. به این ترتیب، بارها تنها زمانی در خطر هستند که کشتی در حال بارگیری و یا تخلیه بار باشد.
اگر کیسه‌ها قرار است در عرشه کشتی باشند، از کانتینر استفاده خواهد شد تا این کیسه‌های بزرگ به صورت امن و حفاظت شده حمل شوند. کانتینرها در معرض آب و هوا و شرایط جوی گوناگونی چون طوفان و باران قرار می‌گیرند اما اگر به طور مناسبی پر شده باشند، هیچ آسیبی به کیسه‌های داخل آن‌ها نمی‌رسد.
به طور کلی بهتر است در هنگام جابجایی جامبوبگ، نکات زیر را به یاد داشته باشید:
بهتر است جامبوبگ‌ها در کنار وسایل و یا بسته‌بندی‌های دیگری که لبه‌های تیز و برنده دارند، قرار نگیرند.
برای فضای خالی بین کیسه‌ها در طول حمل و نقل از کیسه‌های هوا یا ابزارهای دیگر استفاده کنید.
جرثقیل چنگک‌دار برای حمل کیسه‌های جامبو مناسب‌تر است؛ برای مثال با این روش، احتمال برخورد کیسه‌ها با دیواره کشتی و پاره شدنشان کم می‌شود. همچنین شوک کمتری به کیسه‌ها وارد می‌شود.
اگر قرار است پیش از بارگیری، کیسه‌ها مدتی در یک محل باقی بمانند، باید دقت کنید که این فضا از چیزهای برنده و تیز مانند سنگ و یا نخاله خالی باشد تا آسیبی وارد نشود.

0 دیدگاه

دیدگاه شما