همه چیز درباره کیسه‌های پلی اتیلن

همه چیز درباره کیسه‌های پلی اتیلن

دقت در انتخاب کیسه‌ای که مناسب محصولات و نوع فعالیت شما باشد، بسیار اهمیت دارد. انواع مختلفی از کیسه‌ها در بازار موجود هستند که هر یک کاربرد خاصی دارند. کیسه کامپوزیت، کیسه پلی پروپیلن، کیسه راشل و .... . در این مقاله، سعی داریم شما را با کیسه‌های پلی اتیلن آشنا کنیم. این محصول، با این که رایج‌ترین پلاستیک مورد استفاده در دنیاست (حتی سرسره‌های زمین بازی از این جنس هستند)، در مقایسه با کیسه پلی پروپیلن، استحکام کمتری دارد و در هنگام تولید نیز، دارای ضایعات بسیاری است.

 

مزایای استفاده از کیسه پلی اتیلن

پس به چه دلیل، تولید چنین محصولی ادامه پیدا کرده است؟ به سه دلیل. یکی به خاطر مناسب بودن برای چاپ تصویری. برندهای مختلف می‌توانند انواع تصاویر مورد نظر خود را روی این کیسه‌ها چاپ کنند. مورد بعدی هم مربوط به خاصیت ضد آب و ضد رطوبت این کیسه‌هاست. در صورت درخواست مشتری، کیسه‌های پلی اتیلنی به صورت کاملا ضد آب تولید می‌شوند. یک سری از محصولات هم وجود دارند که باید در تاریکی و به دور از نور خورشید نگهداری شوند. این کیسه‌ها برای چنین محصولاتی هم کاملا مناسب هستند. برای این کار می‌توان قسمت داخلی کیسه‌ را به رنگ مشکی درآورد تا مانع رسیدن هر گونه نور به محتویات داخل بسته‌بندی شود.

از آن جایی که سطح این کیسه‌ها صیقلی است، با ایجاد یک سطح ناهموار از سر خوردن کیسه‌هایی که قرار است روی هم قرار بگیرند، جلوگیری می‌شود. به علاوه، کیسه‌های پلی اتیلن بادوام، انعطاف‌پذیر و دارای مقاومت بالایی در برابر پارگی هستند. این سه ویژگی برای محصولاتی که وزن بالایی دارند، بسیار مناسب است.

این کیسه‌ها در حالت مذاب قابلیت تغییر شیمیایی دارند و به سطوح مختلفی از ترموپلاستیک‌ها تبدیل می‌شوند. این هم یکی دیگر از مزایای پلی اتیلن است.

 

کاربردهای کیسه پلی اتیلن

کیسه‌های پلی اتیلن، کاربرد فراوانی دارند. از بسته‌بندی سنگ گرفته تا مواد غذایی. با توجه به رنگ مات کیسه‌های پلی اتیلنی، از آن‌ها برای نگهداری اسناد و مدارک در موزه‌ها و غیره هم استفاده می‌شود. به این ترتیب، نور محیط باعث پوسیدن و از بین رفتن مدارک مهم نمی‌شود. برخی از کارخانه‌ها هم قطعات ماشین‌آلات خود را داخل کیسه‌های پلی اتیلن نگهداری و انبار می‌کنند.

قیمت و انواع گونی

انواع دوخت در کیسه‌های پلی اتیلن

برای این که کیسه‌های پلی اتیلن، خاصیت ضد آب داشته باشند، دوخت سر و انتهای کیسه به صورت حرارتی ایجاد می‌شود. اما روش بهتری هم به اسم روش حرارتی تزریقی وجود دارد که نسبت به روش اول از مقاومت بیشتری برخوردار است.

 

تفاوت کیسه‌های پلی اتیلن و پلی پروپیلن

اگر برایتان سوال به وجود آمده است که تفاوت کیسه‌های پلی اتیلن و پلی پروپیلن چیست، باید بدانید که فیلم پلاستیک پلی اتیلن به صورت مات است، در حالی که فیلم پلی پروپیلن به صورت کاملا شفاف است. بسیاری از صنایع از همین موضوع به عنوان مبنای تصمیم‌گیری برای انتخاب کیسه مناسب استفاده می‌کنند.

 

تولید کیسه پلی اتیلن

فرآیند پلیمریزه کردن اتیلن منجر به ایجاد زنجیره‌های خطی از هیدروکربن‌ می‌شود که در جهات مختلفی شکل می‌گیرند. این شاخه‌های مختلف هستند که انواع گوناگون پلی اتیلن را به وجود آورده و از هم متمایز می‌کنند.

خانواده پلی اتیلن به طور کلی شامل HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا) می‌شوند که بدون تخلخل و انعطاف‌پذیری است اما استحکام بسیار بالایی دارد، در شرایط نامساعد دمایی تاب می‌آورد و برای تولید ارزان قیمت است. کیسه‌های پلی اتیلن همچنین شامل نوعی دیگری به نام LDPE (پلی اتیلن با چگالی پایین) هم می‌شوند که انعطاف بیشتری نسبت به HDPE دارد و از این رو، مقاومت آن در برابر پارگی بیشتر است. انواع دیگر هم شامل UHMWPE، MDPE، LLDPE و VLDPE می‌شود که همگی ویژگی‌های خاصی دارند که در کنار دیگر محصولات پلاستیکی، برای تولیدکنندگان کیسه‌های پلاستیکی مناسب هستند. از انواع کیسه‌های LLDPE می‌توان برای بسته‌بندی مواد غذایی مختلف استفاده کرد که البته باید حتما طبق استانداردهای خاصی باشند.

این تنوع بالا در بحث تولید پلی اتیلن، یکی دیگر از دلایلی است که بسیاری از تولیدکنندگان مواد پلاستیکی به آن روی می‌آورند.

همچنین اگر بخواهیم از انواع کیسه‌های پلی اتیلن نام ببریم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  1. کیسه‌های سبک برای حمل اجسامی که بدون لبه یا گوشه تیز باشند.
  2. کیسه‌های استاندارد و با استحکام که محبوبیت بالا و کاربردهای زیادی دارند.
  3. کیسه‌های با مقاومت متوسط که برای حمل اجسام سبک‌تر که گاها لبه‌ها و یا گوشه‌های تیزی دارند، مناسب هستند.
  4. کیسه‌های سنگین که برای حمل و نگهداری اشیا بزرگ یا کوچک مناسب هستند.
  5. کیسه‌های فوق‌العاده سنگین که برای نگهداری انواع پیچ و همچنین اشیا نوک تیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

لایه‌های تشکیل دهنده کیسه پلی اتیلن

  1. پلی اتیلن
  2. پلی اتیلن اکستروژن شده
  3. پلی اتیلن چاپ شده

 

سایز کیسه‌های پلی اتیلن

این کیسه‌ها در ابعاد مختلفی از 30 سانتی‌متر (با 10 سانتی‌متر گاست) تا 60 سانتی‌متر (با 10 سانتی‌متر گاست) و همینطور با ارتفاعی از 40 تا 120 سانتی‌متر قابل تولید هستند. ظرفیت هر کیسه با توجه به ابعاد و ارتفاع آن متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی، از 5 تا 50 کیلوگرم را می‌توانند حمل کنند. این کیسه‌ها هم به صورت روده‌ای و هم فلت تولید می‌شوند.

 

اثرات محیط زیستی کیسه‌های پلی اتیلن

شاید به دلیل بالا بودن ضایعات این محصول، تصور کنید که اثرات بسیار مخربی روی محیط زیست خواهد داشت. اما مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته نشان می‌دهند که لوله‌ها و دیگر مواد پلی اتیلنی، به نسبت تمام دیگر مواد پلاستیکی زیست تخریب، تاثیر منفی کمتری روی محیط زیست دارند. به همین دلیل، مواد پلی اتیلنی، برای کسانی که دغدغه محیط زیستی دارند، گزینه مناسب‌تری به شمار می‌رود.

این مطالعات توسط انجمن پلاستیک بسته‌بندی و فیلم آلمان (IK) انجام شده است. در این بررسی، تمامی فاکتورهای اساسی لحاظ شده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که موادی که از جنس پلی اتیلن هستند؛ کمترین مشکلات و اثرات منفی را بر روی خاک و محیط زیست ایجاد می‌کنند. به همین دلیل، تصمیم بر آن شده که از این ماده برای ساخت و تولید کیسه‌ها استفاده شود. باید بدانید که انواع دیگر پلاستیک و کیسه‌های پلاستیکی، اثرات زیست تخریبی به مراتب بیشتری نسبت به پلی اتیلن دارند.

0 دیدگاه

دیدگاه شما