قیمت انواع گونی پلاستیکی و کاربرد آن ها در صنعت

قیمت انواع گونی پلاستیکی و کاربرد آن ها در صنعت

 

بسته بندی در صنایع مختلف ویژگی های خاص خود را دارد اما بیشتر صنایع برای بسته بندی محصولات خود از نوعی گونی استفاده می کنند. با توجه به جنس متریالی که قرار است بسته بندی شود، نوع، جنس و شکل گونی ها با هم متفاوت هستند. تولیدکنندگان گونی نیز با توجه به نیاز مشتریانی خود برای تولید محصولات در ابعاد و اشکال و از همه مهم تر متریال متنوع تلاش می کنند. خوشبختانه با توجه به پیشرفت فناوری امروز تولیدکنندگان ایرانی این فرصت را دارند که علاوه بر گونی های کنفی متداول و قدیمی گونی های پلاستیکی، کاغذی و کرافت را تولید و به دیگر تولیدگنندکان عرضه دارند. هر کدام از این محصولات برای بسته بندی محصول خاصی طراحی و تولید می شود. در ادامه بیشتر با این محصولات آشنا خواهیم شد:

انواع گونی مورد استفاده در صنعت

قبلا هم گفتیم که انواع گونی بر اساس ابعاد و متریال استفاده شده در ساخت با هم متفاوت هستند؛ اما بیشترین تفاوت احساس شده در بین این محصولات جنس گونی است. از این رو بیشتر درباره انواع گونی بر اساس متریال استفاده شده در ساخت آن ها بحث کرده و کاربرد آن ها در صنعت را بررسی خواهیم نمود:

گونی کنفی

به واقع می توان گفت که گونی کنفی یکی از قدیمی ترین انواع گونی در دنیا است. به روایت تاریخ اولین بار 8 هزار سال پیش از الیاف کنف برای تولید گونی استفاده شده است. کنف نوعی گیاه مقاوم است که در گذشته های دور برای تولید لباس و گونی مورد استفاده قرار می گرفت. مقاومت و دوام آن به قدری بالا بود که برای جابجایی اشیای سنگین از آن استفاده می شده است. از دیگر ویژگی های خاص این محصول جذب رطوبت بالای آن است. به همین دلیل در محصولاتی که نیاز به حفظ رطوبت دارند از این نوع بسته بندی استفاده می شود. برای تولید این محصول باید مراحل ریسندگی، بافندگی، چاپ، برش، دوخت و بسته بندی را پشت سر گذاشت. بد نیست بدانید که اغلب گونی کنفی به صورت رول تولید و به فروش می رسد و صنایع بسته به نیاز خود آن را برش داده و در صورت نیاز می دوزند.

کاربرد گونی کنفی در صنایع مختلف

جالب است بدانید که این متریال هنوز مورد توجه بسیاری از صنایع است. بیشترین استفاده از این محصول در صنایع کشاورزی، راه سازی، ساختمان سازی و صنایع نظامی انجام می شود. به تازگی از این محصول در تزئین دکوراسیون و بسته بندی های شکیل نیز استفاده می شود. دلیل این امر حس نوستالژیکی است که این گونی ها به محیط و بسته بندی القا می کنند. در صنایع ساختمان سازی و راه سازی برای پوشش زیرساخت های ساختمانی و قیرگونی از این محصول استفاده می کنند. در راه سازی نیز اغلب برای قیرگونی نیاز به رول های گونی کنفی احساس می شود؛ اما در صنایع نظامی برای ساخت سنگر از گونی کنفی پر شده از شن و ماسه استفاده می شود. همچنین از این محصول برای استتار کمک گرفته می شود چرا که رنگ آن شبیه به رنگ خاک است. از آنجایی که رطوبت در گونی کنفی به خوبی حفظ می شود اغلب محصولات کشاورزی مانند سبزیجات که نیاز به داشتن رطوبت جهت سالم ماندن دارند در این گونی ها بسته بندی می شوند. گونی های کنفی در صنایع جدید جایی ندارند چرا که منافذ موجود در آن باعث خارج شدن پودرها و محصولات ریز و پودری می شود.

انواع گونی کنفی

گونی های کنفی به دسته درجه یک، دو و سه تقسیم می شوند. این تفاوت بیشتر در میزان تراکم بافت و درشت بودن سوراخ هایی است که در این بافت وجود دارد. هر کدام از این مدل ها کاربرد خاص خود را دارد. از گونی کنفی درجه یک که تراکم بافت بالا و سوراخ های ریز دارد بیشتر به عنوان فیلتر در صنایع مانند کارخانه های نیشکر استفاده می شود. از این مدل برای بسته بندی نیز استفاده می شود؛ اما گونی کنفی درجه 2 بافت درشت و تراکم متوسطی دارد و گزینه مناسبی برای قیرگونی به شمار می آید. به همین دلیل بیشترین استفاده از آن در صنایع راه سازی و ساختمان سازی است. گونی درجه 3 نسبت به دیگر انواع بافت با تراکم کم و سوراخ های درشت دارد. از این محصول برای بسته بندی محصولات کشاورزی مانند سبزیجات و پنبه استفاده می شود.

قیمت کیسه گونی کنفی

قیمت گونی کنفی بر اساس متراژ مورد نیاز و میزان تراکم بافت تعیین می شود. گونی کنفی درجه یک قیمت بیشتری نسبت دیگر انواع خواهد داشت؛ اما اگر بخواهیم به صورت کلی این مدل گونی را با دیگر انواع بررسی کنیم قیمت گونی کنفی ارزان تر از دیگر انواع بسته بندی و گونی خواهد بود.

گونی پلاستیکی

با توجه به مزایایی که پلاستیک دارد امروز گونی پلاستیکی بیشترین استفاده را در صنایع بسته بندی دارد. امروزه تنوع بسیار زیادی در تولید این محصول دیده می شود و تولیدکنندگان این محصول بسته به سفارش مشتری آن را در انواع ساده، ضد آفتاب، زیپ دار و رولی تولید و به بازار عرضه می دارد. مواد اولیه مورد استفاده در تولید این محصول پلی پروپیلن و پلی اتیلن هستند. از مزایای این مواد اولیه باید به سبک بودن، شفافیت و مقاومت بالای آن در برابر پارگی و رطوبت اشاره داشت. پلی پروپیلن مقاومت و انعطاف بیشتری در مقایسه با پلی اتیلن دارد.

انواع گونی پلاستیکی

گفتیم که گونی پلاستیکی بیشترین کاربرد را در بسته بندی صنایع دارد. از این رو هر صنعت با توجه به نیاز خود سفارش نوع خاصی از گونی پلاستیکی را دارد. از این تولیدکنندگان این محصول را بر اساس نوع کاربرد و متریال استفاده شده در ساخت به موارد زیر تقسیم می کنند.

گونی پلاستیکی ساده

این مدل گونی پلاستیکی در برابر عوامل محیطی هیچ گونه مقاومتی ندارد. به عبارتی در صورتی که آن را در مقابل نور مستقیم خورشید برای مدت طولانی قرار دهید استحکام خود را از دست داده و پاره می شود. از طرفی هیچ گونه مقاومت در برابر رطوبت را تضمین نمی کند. از این رو بسته بندی موادی که نسبت به گرما و رطوبت هستند با این محصول پیشنهاد نمی شود؛ اما از آنجایی که قیمت آن کمتر از دیگر انواع است در بسته بندی بعضی محصولات از آن استفاده می شود.

گونی پلاستیکی ضد آب

قبلا گفتیم که مواد اولیه استفاده شده در ساخت گونی پلاستیکی پلی اتیلن و پلی پروپیلن است. این پلیمرهای پلاستیک با کمک مواد خاصی لمینت می شوند تا در برابر آب مقاومت بیشتری داشته باشند. همین امر باعث می شود که از این کیسه پلاستیکی لمینت شده با نام کیسه ضد آب یاد شود. ای محصولات محتویات خود را در برابر رطوبت محافظت می کند اما قیمت بیشتری دارند.

گونی پلاستیک ضد آفتاب

این محصول همان گونی پلاستیک است که به مواد ضد UV آغشته شده است. از این رو در برابر نور خورشید مقاومت بالایی دارد. همین مقاومت بالا این محصول را برای بسته بندی محصولاتی که مدت طولانی در هوای آزاد نگهداری می شوند مناسب می کند. قبلا گفتیم که گونی ساده در برابر نور خورشید مقاومت ندارد و پاره می شود. در حالی که با گونی ضد آفتاب این مشکل را نخواهید داشت.

گونی پلاستیکی زیپ دار

این نوع گونی پلاستیکی در مصارف خانگی کاربرد دارد. امروز که استفاده از کیسه پلاستیکی محیط زیست ما را تهدید می کند استفاده از گونی پلاستیکی زیپ دار برای خریدهای روزانه خانه می تواند از مصرف بیشتر پاکت های پلاستیکی پیشگیری نماید.

گونی پلاستیکی رولی

گونی پلاستیکی از هر نوع که نیاز باشد به صورت بریده و دوخته شده و یا رولی در بازار عرضه می شود. در صنایع بزرگ به جای خرید گونی های بریده شده ترجیح به خرید رول و زدن اتیکت مخصوص شرکت و یا کارخانه داده می شود. به این شکل هزینه های بسته بندی محصولات به شکل قابل توجهی کاهش می یابد.

مزایای استفاده از گونی پلاستیکی

مزایای این محصول به قدری بالا است که امروز خرید گونی پلاستیکی و استفاده از آن در صنایع مختلف روز به روز بیشتر می شود. از این مزایای می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • بافت فشرده این محصول از ریخته شدن و یا هدر رفت محتویات پیشگیری می کند. این محصول یکی از بهترین متریال برای بسته بندی مواد ریز و پودری مانند گچ، برنج، آرد و سیمان است.
  • وزن کم این بسته بندی حمل و نقل آن را ساده می سازد.
  • روی بسته بندی پلاستیکی به راحتی می توان انواع چاپ را انجام داد.
  • مقاومت بالای این بسته بندی در برابر رطوبت، گرما، سرما و عوامل محیطی مثال زدنی است.
  • برخلاف تصور گونی پلاستیک به راحتی قابل بازیافت است؛ به طوری که از آن می توان بارها و بارها استفاده نمود.
  • قیمت مناسب نیز مهم ترین مزیت گونی پلاستیکی با دیگر محصولات است.

کاربرد گونی پلاستیکی در صنایع

از گونی پلاستیکی بیشتر برای بسته بندی مواد و محصولاتی که ریز هستند و حالت پودری دارند استفاده می شود. حال این محصول می تواند آرد و برنج باشد که در صنایع مواد غذایی کاربرد دارد و یا سیمان و گچ باشد که در صنایع ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. از این محصول به عنوان سایه بان جهت ایجاد سقف موقت در ساختمان سازی و نمای ساختمان نیز استفاده می شود. بسته بندی محصولات کشاورزی از دیگر کاربرد این گونی ها هستند.

قیمت گونی پلاستیکی

در زمان خرید گونی پلاستیکی بهتر است در ابتدا به نوع مورد نیاز توجه داشته باشید چرا که قیمت این محصول بر اساس نوع آن متفاوت خواهد بود. تولیدکنندگان بسته به نیاز مشتری آن را در ابعاد مختلف تولید می کند و هر چه سایز بزرگتری نیاز داشته باشید باید هزینه بیشتری در نظر بگیرید. قیمت گونی پلاستیکی رولی برای صنایع بزرگ گزینه بهتر و مقرون به صرفه تری است.

گونی کاغذی

گونی کاغذی در صنایع بیشتر با نام پاکت کاغذی شناخته می شود. با اینکه مصارف استفاد از گونی کاغذی نسبت به پلاستیکی و کنفی کمتر است اما ویژگی بعضی محصولات ایجاب می کند که آن ها را در گونی های کاغذی یا بهتر بگوییم کیسه یا پاکت کاغذی بسته نمود. شاید این تصور ایجاد شود که کاغذ نمی تواند مقاومت کافی در برابر عوامل محیطی داشته باشد اما تولیدکنندگان با استفاده از پروپیلن و دیگر پلیمرهای پلاستیک مقاومت مورد نیاز برای بسته بندی این محصولات را فراهم می کنند.